Panadol® comprimate filmate

Panadol® comprimate filmate Prospect

PANADOL® Comprimate filmate, 500 mg
Compozitie
Ce conţine acest ambalaj?

Un comprimat filmat conţine paracetamol 500 mg şi excipienţi: nucleu: amidon de porumb, amidon pregelatinizat, polividonă, sorbat de potasiu, talc, acid stearic; film: hipromeloză, triacetat de glicerol.

Cutie cu 1 blister PVC/Al a 8 comprimate filmate.

Cutie cu 1 blister PVC/Al a 12 comprimate filmate.

Cutie cu 2 blistere PVC/Al a câte 8 comprimate filmate.

Cutie cu 2 blistere PVC/Al a câte 12 comprimate filmate.

Cutie cu 4 blistere PVC/Al a câte 8 comprimate filmate.

Cutie tip « portofel » cu 2 blistere PVC/Al a 6 comprimate filmate.

Cutie tip « portofel » cu 2 blistere PVC/Al a câte 8 comprimate filmate.

Grupa farmacoterapeutica: analgezice, antipiretice.

Producător

GlaxoSmithKline Dungarvan Ltd., Co. Waterford, Irlanda

Deţinătorul Autorizaţiei de punere pe piaţă

GlaxoSmithKline Consumer Healthcare

GlaxoSmithKline Export Ltd.

Brentford TW8 9 GS

Marea Britanie

Indicatii terapeutice/ Contraindicatii
Cum acţionează Panadol?

Panadol conţine paracetamol – analgezic (combate durerea) şi antipiretic (reduce febra).

Pentru ce este indicat Panadol?

Panadol este indicat pentru tratamentul simptomatic al durerilor de intensitate uşoară-moderată. Panadol calmează rapid şi eficient durerile de cap, migrenele, durerile de spate, durerile de dinţi, inclusiv cele apărute după efectuarea unor proceduri stomatologice/extracţii dentare, durerile musculare, durerile menstruale, nevralgiile, durerile articulare – inclusiv cele din osteoartrită şi boli reumatice, durerile în gât, durerea postvaccinală.

Înlătură, de asemenea, disconfortul din răceală şi gripă şi scade febra.

Verificaţi inainte de a utiliza acest medicament

IMPORTANT:

– Nu utilizaţi Panadol concomitent cu alte produse care conţin paracetamol

Panadol nu se administrează:

Dacă sunteţi alergic la paracetmol sau la oricare dintre excipienţii mentionaţi mai sus

Dacă aveţi insuficienţă hepatocelulară.

Înainte de a utiliza Panadol, adresaţi-vă medicului dacă:

La pacienţii cu alcoolism cronic există risc de hepatotoxicitate în cazul administrării prelungite în doze mari de paracetamol.

Riscul toxicităţii paracetamolului poate fi crescut la pacienţii în tratament cu alte medicamente potenţial hepatotoxice sau medicamente inductoare enzimatice.

Tratamentul prelungit cu doze mari de paracetamol creşte riscul hemoragic al anticoagulantelor cumarinice.

Dozele ocazionale nu au efect semnificativ.

Paracetamolul poate influenţa valorile uricemiei determinate prin metoda acidului fosfotungstic şi ale glicemiei, prin metode oxidative.

Capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Paracetamolul nu afectează capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Doze si mod de administrare
Cum se administrează Panadol?

Adulţi şi adolescenţi peste 12 ani

Doza recomandată este de 1-2 comprimate filmate Panadol ( mg paracetamol) la fiecare 4 ore, la nevoie. A nu se administra la intervale mai mici de 4 ore. Doza zilnică maximă pentru adulţi este 4 g paracetamol (8 comprimate filmate).

Copii

Produsul nu este recomandat copiilor mai mici de 6 ani.

Copii 6-12 ani: doza recomandată este de ½ – 1 comprimat filmat Panadol ( mg paracetamol), la fiecare 4 ore, la nevoie. Panadol nu se va administra copiilor la intervale mai mici de 4 ore si nu se vor depăşi 4 doze în 24 de ore.

Dacă simptomele nu se ameliorează după 3 zile de tratament, trebuie să vă adresaţi medicului.

Panadol nu se va administra mai mult de 3 zile fără recomandarea medicului.

Reactii adverse/ Supradozaj
Nu depăşiţi dozele recomandate.

Panadol este potrivit pentru dumneavoastră ?

Majoritatea pacienţilor care utilizează Panadol nu au reacţii adverse. Totuşi, ocazional, pot să apară reacţii alergice, ca de exemplu erupţii cutanate. Adresaţi-vă medicului la apariţia oricărui efect neobişnuit.

Ce trebuie să ştiţi în cazul în care aţi luat prea mult Panadol?

Dacă depăşiţi doza recomandată, adresaţi-vă imediat medicului, chiar dacă vă simţiţi bine.

Supradozajul paracetamolului poate produce insuficienţă hepatică.

Alte informatii
Cum se păstrează Panadol?

A nu se utiliza după data de expirare înscrisă pe ambalaj.

A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original.

A nu se lăsa la îndemâna copiilor.

Data ultimei verificări a prospectului

Iunie 2005

Spre Magazin

Sursa prospect: ANM

Nu luați niciun medicament sau supliment fără a consulta un medic specialist!

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *